ثبت نام کنید ورود کاربران

ورود کاربران

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

سیمی نصر ماد
نام
نام کاربری
رمز ورود
تایید رمز عبور
ایمیل
تایید ایمیل

 درایو زیمنس (کنترل کننده دور موتور زیمنس)

 

آشنایی با درایوهای زیمنس :

درایو ، کانورتر فرکانس ، کنترل کننده دور موتور ، VFD(Variable frequency drive)، VSD(Variable speed drive)، 3VF و یا اینورتر زیمنس برای تنظیم دور الکتروموتورهای AC (موتورهای سه فاز ) استفاده میگردد. درایوهای زیمنس قادرند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی موتور و بطور پیوسته تغییر دهند.

تنظیم دور در الکتروموتورها علاوه بر کاربرد متنوع  در پروسه های صنعتی ، در کاربردهای زیادی منجر به صرفه جوئی انرژی هم میگردد. علاوه بر آن درایوها جریان راه اندازی کشیده شده از شبکه را به میزان زیادی کاهش میدهند.

درایوهای زیمنس میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده روشن و خاموش نمایند. زمان روشن و خاموش را میتوان بدقت تنظیم نمود. این زمانها میتوانند از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. توانائی درایو در استارت و استپ نرم موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها و سایر ادوات دوار میگردد.

 

کنترل کننده های دور موتور زیمنس 

 كنترل كننده هاي دور موتورهاي الكتريكي هر چند كه ادوات پيچيده اي هستند ولي چون در ساختمان آنها از مدارات الكترونيك قدرت استاتيك استفاده مي شود و فاقد قطعات متحرك مي باشند،  از عمر مفيد بالائي برخوردار هستند . مزيت ديگر كنترل كننده هاي دور موتور زیمنس توانائي آنها در عودت دادن انرژي مصرفي در شرایط ترمز و توقف سریع، به شبكه مي باشد . در چنين شرائطي با استفاده از كنترل كننده هاي دور مدرن زیمنس مي توان از اتلاف اين نوع انرژي جلوگيري نمود . بطوريكه در برخي كاربردها قيمت انرژي بازيافت شده از اين طريق ، در كمتر از يكسال معادل هزينه سرمايه گذاري سيستم بازيافت انرژي مي شود .

کنترل کننده های دور موتور زیمنس انواع مختلفی دارند. آنها قادرند انواع موتورهای AC و DC را کنترل کنند. قیمت کنترلرها وابسته به نوع تکنولوژی بکار رفته در ساختمان آنها و توان کاربردی آنها میباشد.

1-     روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس(یا کنترل V/ F ثابت) : ساده ترین روش کنترل موتورهای  AC روش تثبیت نسبت ولتاژ به فرکانس میباشد. اینک این روش، بطور گسترده در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع کنترلرها از نوع اسکالر بوده و بصورت حلقه باز با پایداری خوب عمل میکنند. مزیت این روش سادگی سیستمهای کنترلی آن است. در مقابل این نوع کنترلرها برای کاربردهای با پاسخ سریع مناسب نمی باشند.

2-      روش کنترل برداری : روبوتها ، ماشینهای ابزار ، چرثقیل ها و پرس ها نمونه هائی از کاربردهای با دینامیک بالا هستند. در این کاربردها روشهای کنترلی برداری استفاده میشود. در روشهای کنترلی برداری با تفکیک مولفه های جریان استاتور به دو مولفه تورک ساز و فلو ساز، و کنترل آنها با استفاده از رگولاتورهای PI ترتیبی داده میشود که موتور AC نظیر موتور DC کنترل شود. و بدین ترتیب تمام مزایای موتور DC از جمله پاسخ گشتاور سریع آنها در موتورهای AC نیز در دسترس خواهد بود.

3-      روش کنترل مستقیم گشتاور (Direct Torque Control ) : پاسخ گشتاور در روشهای  برداری حدود  10 – 20ms و در روشهای کنترل مستقیم گشتاور (Direct Torque Control ) این زمان حدود 5ms است.

 

  

مزاياي استفاده از كنترل كننده هاي دور موتورهاي الكتريكي:

1-      عمر مفيد بالا (به دليل استفاده از مدارات الكترونيك قدرت)

2-      توانائي درايو در بازگرداندن انرژي مصرفي در شرایط ترمزی به شبكه

             ( بعضاً هزينه انرژي بازيافت شده از اين طريق، در كمتر از يكسال معادل هزينه سرمايه گذاري سيستم    بازيافت انرژي مي شود)

3-      كاهش جريان راه اندازی كشيده شده از شبكه  در مقایسه با سایر راه اندازها

4-      كاهش مصرف انرژي در سيستم هاي داراي فن  و پمپ (در گذشته با وجود موتور هاي دور ثابت، كنترل جريان سيال با دمپرها و یا ولوها صورت  مي گرفت)

5-      كاهش تنش هاي الكتريكي (به دليل راه اندازي و توقف نرم) و در پي آن كاهش تنش هاي مكانيكي و اين خود باعث كاهش هزينه هاي تعمير و نگهداري مي شود.

6-      افزايش دامنه تغييرات ممكن براي سرعت موتور نسبت به روش هاي مكانيكي

7-      اضافه شدن امكانات نرم افزاري براي مديريت عملكرد كنترل دور

8-      تعدیل سرعت با استفاده از فیدبک  (انکودر،سنسور دما،سنسور فشار و ...) بصورت حلقه بسته

9-      امکان راستگرد و چپگرد کردن موتور بدون نیاز به تجهیز اضافی

10-   حفاظت کامل موتور و ماشین

11-   امکان شبکه شدن و انتقال و دریافت پارامترهای موتور و درایو با سیستم کنترل مرکزی

 

 انواع کنترل دور زیمنس:

 

  1.    SIMOVERT MASTER DRIEV
  2.    MICROMASTER 420
  3.    MICROMASTER 430
  4.    MICROMASTER 440
  5.    SINAMICS G110
  6.    SINAMICS V20
  7.    SINAMICS G120
  8.    SINAMICS G130
  9.    SINAMICS G150
  10.    SINAMICS G180