ثبت نام کنید ورود کاربران

ورود کاربران

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

سیمی نصر ماد
نام
نام کاربری
رمز ورود
تایید رمز عبور
ایمیل
تایید ایمیل

کلیدهای هوایی زیمنس انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف زیمنس هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. حد بالای جریانی کلید هوایی زیمنس تا 6300 آمپر می باشد.

 

 

 مشخصات فنی

آمپر: از 630 آمپر تا 6300 آمپر

3 پل و 4 پل

ثابت و کشویی

 

کاربرد:

کاربرد کلید اتوماتیک هوایی زیمنس در ورودی تابلوهای برق بوده و در همه تابلوهای برق فشار ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. مانند تابلوهای برق :

صنایع سیمان

صنایع نفت

صنایع مخابرات

 

 تعریف جامع تجهیز

کلیدهای هوایی زیمنس انواع دیگری از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف زیمنس هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. حد بالای جریانی کلید هوایی زیمنس تا 6300 آمپر می باشد. Iu  نرم جریان دایم ،کلید هوایی زیمنس از630 آمپر تا 6300 آمپر است. مورد مصرف کلید اتوماتیک هوایی زیمنس عمدتأ در ورودی تابلوها می باشد که هم جریان بالایی دارد و هم برقراری Selectivity کامل بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی که معمولأ از نوع کمپکت می باشند ضروری است.

کلیدهای هوایی زیمنس دارای رله هایی  که در دا خل خود کلید جاسازی شده اند (Built-in)  می باشد. ویژگی این رله ها خاصیت تاخیری یا Time Delay آنهاست که عنصر اصلی در تامین Selectivity از طریق صدور فرمان قطع با تاخیر می باشند. Selectivity همان پدیده تقدم قطع در خروجیها نسبت به ورودی هاست. به این معنی که اگر خطایی در یک فیدر خروجی رخ داد، ابتدا کلید خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کلید خروجی، کلید ورودی با تاخیر کل تابلو را بی برق می کند. اهمیت این موضوع در این است که در صورت وقوع خطا در یکی از خروجیها کل تابلو بی برق نشود.

در این نوع از کلیدهای فشارقوی، نیز مانند بقیه انواع کلیدهای فشارقوی برای خاموش کردن  جرقه ناشی از قطع جریان، باید مکانیزمی در نظر گرفته شود. در کلیدهای هوایی زیمنس، از محفظه‌های جرقه‌گیر بزرگ جهت خاموش کردن جرقه استفاده می شود. این محفظه ها از جنس سیلیس و یا آزبِست بوده و به صورت مشبک و لایه لایه ساخته می شوند. جرقه‌گیر، باعث تقسیم جرقه  به جرقه‌های کوچکتر شده که این جرقه‌ها زودتر خاموش می‌شوند.  کلید هوایی زیمنس دارای دو نوع کنتاکت هستند. کنتاکت های اصلی که در شرایط وصل کلید، وظیفه عبور جریان را بر عهده دارند و کنتاکت های جرقه زن یا Arcing contact ها که در لحظه قطع و وصل کلید وظیفه هدایت جرقه به سمت جرقه گیر را دارا می‌باشند. در بعضی از انواع کلید هوایی زیمنس، از یک دمنده و یا یک حلقه مغناطیسی برای هدایت جرقه به داخل جرقه‌گیر استفاده می‌شود. در حالتی که از دمنده استفاده شود، جریان هوا باعث هدایت جرقه به سمت جرقه‌گیر خواهد شد. در حالتی که از حلقه مغناطیسی استفاده شود،‌ جریان عبوری از حلقه،  نیرویی مغناطیسی ایجاد کرده که این نیرو، جرقه را به سمت بالا هدایت می کند. با این کار جرقه از داخل محفظه جرقه‌گیر عبور خواهد کرد. در لحظه قطع کلید، ابتدا کنتاکت های اصلی کلید از هم جدا شده در حالی که Arcing Contactها هنوز به هم اتصال دارند. با جدا شدن Arcing Contactها، بین آنها جرقه به وجود آمده که این جرقه از داخل محفظه جرقه‌گیر عبور کرده و خاموش می شود. استفاده از Arcing Contact ها، همچنین باعث می‌شود تا بین کنتاکت‌های اصلی جرقه‌ای به وجود نیاید و در نتیجه این کنتاکت‌ها آسیبی نبینند.

در کلید اتوماتیک هوایی زیمنس ممکن است از فیوزهای فشارقوی جهت حفاظت در برابر جریان‌های اتصال کوتاه استفاده شده باشد.

مکانیزم قطع و وصل کلید اتوماتیک هوایی زیمنس معمولا به صورت فنر شارژ شده است. بدین صورت که فنر مکانیزم توسط اهرم و به صورت دستی و یا توسط یک موتور الکتریکی شارژ شده و کلید در وضعیت آماده برای بهره‌برداری قرار می‌گیرد. با فشار دادن دکمه ON بر روی کلید کلید وصل و با فشردن دکمه Off کلید قطع می‌شود.

در نوعی از کلید هوایی زیمنس، می‌توان از آن به عنوان کلید زمین نیز استفاده کرد. بدین صورت که پس از بیرون‌ آوردن کلید از داخل تابلو، توسط اهرم مربوطه ورودی‌های کلید به هم متصل می‌شوند. با جازدن کلید داخل تابلو، این ورودی‌ها زمین شده  که باعث می‌شود تا مصرف‌کننده  پشت کلید،  از نظر الکتریکی زمین شود. این وضعیت توسط صفحه‌ای در جلوی کلید نشان داده می‌شود.

 از‌آن‌جا که در کلید هوایی زیمنس جرقه در هوای آزاد خاموش می‌شود، کنتاکت‌های کلید باید مسیر زیادی را طی کنند تا جرقه خاموش شود که این یکی از معایب کلیدهای هوایی است. همچنین خاموش کردن جرقه، گازهای اضافی تولید می‌کند که این گازها باید به طریقی به بیرون راه پیدا کنند. کلید هوایی زیمنس از نظر ابعاد نیز نسبت به کلیدهای SF6 و خلأ  بزرگتر هستند. بر خلاف سایر کلید‌های فشارقوی، در کلید هوایی زیمنس دسترسی به کنتاکت‌های کلید به راحتی و با برداشتن جرقه‌‌گیرها امکان‌پذیر است. 

برخی از اجزاء کلیدهای هوایی زیمنس عبارتند از:

1- محفظه‌های جرقه‌گیر

2- کنتاکت‌های جرقه‌زن یا Arcing Contactها

3- کنتاکت‌‌های اصلی

4- دکمه قطع کلید

5- دکمه وصل کلید

6- نشان‌گرهای وضعیت قطع یا وصل کلید

7- ترمینال‌های ورودی و خروجی

8- فیوزهای فشارقوی

9- شمارشگر تعداد دفعات قطع و وصل کلید

 

 

پاره ای از ویژگیهای کلید هوایی زیمنس:

 

1- کلیدهای هوایی زیمنس را هم می‎توان در فیدرهای ورودی و هم در فیدرهای خروجی استفاده کرد.

2- کلید هوایی زیمنس برای حفاظت موتورها، خازن‎ها، ژنراتورها، باسبارها و کابل‎ها استفاده می شود.

3- کلیدهای هوایی زیمنس هم به صورت دستی فرمان داده می‎شوند و هم به صورت الکترونیکی از مرکز کنترل می‎توانند فرمان داده شوند.

4- کلیدهای هوایی زیمنس هم به صورت فیکس به کار برده می‎شوند و هم به صورت کشویی به کار می‎روند.

5- کلیدهای هوایی زیمنس هم می‎توانند روی باسبار افقی نصب شوند و هم اینکه روی باسبارعمودی نصب شوند.

6- کلیدهای هوایی زیمنس دارای تجهیزاتی هستند که روی درب تابلو نصب می‎شود و این امکان را به اپراتور میدهد تا تنظیمات کلید و قطع و وصل آن را از روی درب تابلو انجام دهد بدون اینکه در تابلو را باز کند.

7-  بر حسب محل قرارگیری تابلو و نیاز ما ورودی کلید می‎تواند از بالا یا پایین باشد.

8- درجه حفاظت بالا تا IP55

9- ابزارهای حفاظت زمین نیز در کلید هوایی زیمنس در نظر گرفته شده است.

10- کلیدهای هوایی زیمنس دارای سنسور درجه حرارت نیز هستند.

11- کلیدهای هوایی زیمنس دارای رله lock out مکانیکی بعد از اضافه بار و یا اتصال کوتاه می‎باشند.

12- کلیدهای هوایی زیمنس توانایی ارتباط با سیستم‎های بزرگتر را بوسیله profibus dp دارند. مثلاً میتوان مقدار جریان، سوئیچ و ... را به کامپیوتر مرکزی انتقال داد.

13- دو عدد تریپ کویل به طور همزمان روی کلیدهای هوایی زیمنس نصب می‎شوند که حالتهای زیر می‎تواند اتفاق بیفتد:

Shunt release + under voltage release

Shunt release + shunt release

Under voltage release + under voltage release