ثبت نام کنید ورود کاربران

ورود کاربران

نام کاربری
رمز ورود
مرا بخاطر داشته باش

ثبت نام

سیمی نصر ماد
نام
نام کاربری
رمز ورود
تایید رمز عبور
ایمیل
تایید ایمیل

پروفی باس چیست ؟

پروفی باس (Profibus) از عبارت Process Field Bus گرفته شده است.

پروفی باس بر مبنای تکنولوژی ارتباط سریال RS-485 توسعه یافته است و امروزه تجهیزات بسیاری را می توان به شبکه پروفی باس متصل کرد. در شبکه پروفی باس از یک کابل با دو رشته سیم به منظور تبادل اطلاعات بین فرستنده و گیرنده استفاده می شود. از آنجا که اطلاعات تحت سیگنالهایی با ولتاژ زیر ۵ ولت انتقال داده می شود قرارگیری هرگونه نویز روی این سیگنال میتواند سبب بروز خطا گردد. لذا از شیلدی محافظ روی دو سیم استفاده می گردد و این شیلد از دو سو به زمین متصل می شود.

شبکه پروفی باس به دو صورت Profibus DP و Profibus AP می باشد که نوع DP رایج تر است . DP مخفف عبارت Decentralized Peripherals به معنای دستگاه های غیر متمرکز و AP مخفف عبارت Process Automation به معنای اتوماسیون فرآیند می باشد. از شبکه Profibus AP بیشتر در محیط های انفجاری استفاده می شود .

شبکه Profibus DP می تواند حجم انبوهی از اطلاعات جمع آوری شده از سنسور ها و عملگر هایی که در نقاط مختلف کارخانه به صورت غیر متمرکز نصب شده اند، را توسط یک کابل دو رشته ای به اتاق کنترل منتقل کند. کاری که برای استفاده از این روش باید انجام شود، این است که در اتاق کنترل یک ماژول Profibus DP IO را بر روی PLC نصب کرده و همچنین در فیلد نیز یک remote I/O نصب کنیم. شبکه Profibus DP می تواند remote I/O نصب شده در فیلد را به ماژول Profibus DP IO روی PLC متصل کند.

 

دانلود

دانلود

دانلود

دانلود

دانلود